A császárok klubja (2002)2012.11.10. 01:55, Jolcsi-Hungarianforum, PORT.hu, szgá
Michael Hoffman filmje - etikai kérdésekről...
A császárok klubja / The Emperor's Club (2002) című film azoknak a diákoknak, akiknek Szilágyi Zsuzsánna tanárnő tanítja az Etika tantárgyat, nemcsak rendkívül érdekes, hanem hasznos is. Közösen meg fogják nézni (vagy már meg is nézték) a könyvtárban DVD-n, és etikai szempontból elemezniük kell majd. Ez a kópia - mely a "JolcsiHungarianForum" nevű és című weboldalon található - lehetővé teszi az újbóli megtekintést és a film egész problematikájának újragondolását. Éljetek a lehetőséggel! Nézzétek meg otthon kényelmesen, nyugodt körülmények között újra! De azoknak is szívből ajánlom ezt az alkotást, akik már régebbről ismernek és szeretnek egy másik fontos és érdekes filmet, a Holt Költők Társaságát (melyet hamarosan szintén elérhetővé teszek Nektek itt, az Anianus Portálon).
Ugyanis A császárok klubja is iskolai környzetben játszódik. Ám a két film az iskolai életnek és magának az életnek egész más aspektusaival foglalkozik. Bizonyos értelemben viszont kiegészítik egymást, amikor a néző fejében, értékrendjében helyükre kerülnek a bennük foglalt életutak, jellemek, eszmék és gondolatok. A linkre kattintva a film új ablakban nyílik meg, de közben esetleg ki kell ikszelni néhány felugró, oda nem illő kereskedelmi ablakot/oldalt. Már nem is nagyon csodálkozunk ezen: lassan kezdjük megszokni és tudjuk kezelni az internet kellmetlenségeit is. Jó videózást, jó szórakozást, egyszersmind: jó mérlegelést, töprengést, gondolkodást hozzá! (Admin/szgá)
http://jolcsi.hungarianforum.net/t3695-a-csaszarok-klubja-2002-drama
színes, magyarul beszélő, amerikai filmdráma, 108 perc, 2002 Dolby Digital
rendező: Michael Hoffman
író: Ethan Canin
forgatókönyvíró: Neil Tolkin
operatőr: Koltai Lajos
díszlettervező: George DeTitta Jr., Beth Kushnick
jelmeztervező: Cynthia Flynt
zene: James Newton Howard
producer: Marc Abraham, Andrew S. Karsch
látványtervező: Patrizia von Brandenstein
vágó: Harvey Rosenstock
szereplő(k):
Kevin Kline (William Hundert)
Embeth Davidtz (Elizabeth)
Emile Hirsch (Sedgewick Bell)
Rob Morrow (James Ellerby)
Edward Herrmann (Woodbridge igazgatója)
Harris Yulin (Bell szenátor)
Jesse Eisenberg (Louis Masoudi)
Szinopszis:
William Hundert a görög-római történelem professzora egy előkelő iskolában (a Szent Benedek College-ban). Elveihez hű, szenvedélyes és nagyszerű tanár, aki generációk számára nyújtott az élethez elengedhetetlen tárgyi tudást és erkölcsi tartást. Ám egy napon váratlan ellenfelet kap a sorstól egy új diák személyében, aki egy helyi politikai potentát burokban cseperedő csemetéje, és - tán épp ezért - a vérében van a lázadás. A konfliktus a szokásos, minden tanévben esedékes Julius Caesar versenyen csúcsosodik ki, amikor a három legjobb diák megmérkőzhet a babérkoszorúért, és eldől, ki lehet tagja a császárok klubjának. Ám ebben az évben Hundert kap olyan leckét az élettől, amely még negyed századdal később is kísérti.
Forrás: http://www.port.hu/a_csaszarok_klubja_the_emperor_s_club/pls/fi/films.film_page?i_film_id=54147
Két kritika a filmről, szintén a PORT.hu jóvoltából:
A rohadt fa rohadt almája se esik messze... (2002. december 18.)
A világ filmművészetében örök slágerek az iskola-filmek. Elsősorban persze az angolszász területeken, ahol nagyon elterjedtek az úgynevezett bentlakásos iskolák. Ezek az általában szigorúan egynemű iskolák a szinte szó szerint betartott és betartatott keresztény erkölcseikkel mély nyomokat hagynak az oda protekcióval, és/vagy a tetemes tandíj befizetésével bekerülő gyermekek serdülő lelkivilágában.
Ezek a filmek jórészt fiúiskolákról szólnak, nyilván azért, mert a filmrendezők zöme ehhez a nemhez tartozik. Pedig emlékezzünk az Abigélre, milyen jó is volt az! Szerintem a fő ok, amiért szívesen nyúlnak ehhez a témához a filmalkotók, az az, hogy ez az első nagy elszakadás a család békés biztonságából bele egy szigorú szabályrendszerekkel működő, erősen hierarchizált, homogén minitársadalomba.
Emellett minden bizonnyal komolyak azok a lelki megrázkódtatások is, amelyek az ilyen ódon intézetekben vicces egyennyakkendőbe, egyenöltönybe bújtatott nebulót érhetik. Ezek a megrázkódtatások drámaiak, tehát filmtémának is megteszik, az első megvívott harcok pedig mindenkinek emlékezetesek, a nézőkben is könnyen kapcsolódhatnak szuverén emlékekhez.
Igen jó darabok, sőt remekművek is készültek e témából, néhány csak ízelítőül. A remekmű kategóriából alapmű a Ha..., Lindsay Anderson gyilkos szatírája, bár sokak számára inkább emlékezetes lehet például a Holt költők társasága. Amíg a Ha... éppen e hagyományos és zárt iskolarendszer hiányosságaira hívta fel döbbenetes erővel a figyelmet, addig a Holt költők társasága, és mondhatjuk, az ehhez hasonló filmek sora, inkább valamiféle nosztalgikus emlékezés, általában egy nagy tanáregyéniségre, és másodsorban az iskolaévekre.
Nem véletlenül szinte kizárólag nagy színészek jutalomjátéka ez, gondolhatunk Robin Wiliamsra, vagy Anthony Hopkinsra. Ez alkalommal Kevin Kline kapott alkalmat ilyen jutalomjátékra, Michael Hoffman Császárok klubja című filmjében.
A Koltai Lajos (!) által gyönyörűen fotografált filmben Kline egy római császárság korával foglalkozó tanárt alakít, aki már több mint harminc éve, a köz teljes megelégedésére okítja a gazdag családok csemetéit.
Közmegelégedésre, eddig konfliktus nélkül, de belép az osztályába a helyi szenátor elkényeztetett fiacskája, aki vérében hordozza a pökhendi kivagyiságot. Egy tanulmányi versenyen aztán e diák kapcsán a tanár szembesül azzal, hogy a való élet már régen nem az ókori eszményeken nyugszik, s ez végső elhatározásra készteti.
Ismert tanár-diák konfliktus, a "ki tör be kit" problematika új feldolgozását láthatjuk ez alkalommal, dicséretesen életközeli nézőpontból, ám a végkifejletben mégis felemelő tanulsággal. A cinikus, aljas eszközök használatától sem visszariadó, politikus cápa-apa fia által képviselt rothadt erkölcsiség, pontosabban az erkölcs teljes hiánya ütközik a tanár tiszta erkölcsével, illetve az ókori nemes eszmék iránti romantikus rajongásával.
A konfliktus megoldása a film legnagyobb erénye, erről annyit árulnék csak el, hogy távolról sem szokványos megoldást láthatunk, s ez okból kifolyólag mindenki tartogasson magánál papírzsebkendőt. Kevin Kline többé-kevésbé élt az adódó lehetőséggel, talán idősnek nem tudott "megöregedni" eléggé, a morális válságot átélő tanárt viszont példásan hozta.
A lázadó gennygóc Segdwick Bell szerepében egy új Leonardo di Capriot láthatunk, Emile Hirsch személyében. Mindent összevetve egy szép kiállítású, megható és elgondolkodtató, szép filmet láthatunk, elsősorban a gyengébb nemhez tartozó pedagógusjelöltek részére, de mindenkinek, akik szeretik a könnyzacskófakasztó filmeket.* Ez a színvonalasabbakból való.
Megjelent: 2002. december 18. eFeS, PORT.hu
Császárok klubja
Egy ideáljait vesztett világban merész dolog örök emberi értékeknek tartott ideákról beszélni. Ebben az értelemben akár nagyon merésznek is mondható a Császárok klubja című amerikai film, amely érzékenységét, összetettségét tekintve is teljesen elüt a ma világszerte trendinek tartott nagyhangú mozidaraboktól. Tanárhőse hiszi, hogy az ókori történelem nagyjainak morális példáján csiszolható növendékeinek erkölcsi érzéke, átadható egy biztos alapokat nyújtó értékrend. Az elit középiskola falai közé azonban betör a huszadik század: új tanítványa, egy nagyhatalmú szenátor elkényeztetett csemetéje a minden ideát mellőző érvényesülni és győzni akarás szellemét szegezi szembe az ókori eszményekkel. A tanár-diák konfliktus régtől ismert alapképletét izgalmasan időszerű feszültséggel tölti fel a film, amely érezhetően értékes irodalmi alapanyagból (Ethen Canin novellája) készült. Kétféle életszemlélet, kétféle erkölcs, kétféle emberi minőség harcol meg egymással, anélkül, hogy Michael Hoffman rendező engedne a közhelyek csábításának. A néző nem kapja készen a tanulságot, még a hetvenes években játszódó eredeti történet 25 évvel későbbi folytatásában sem, amikor már ízig-vérig a mi szép, új világunkban ér véget a különös párharc. Árnyalt jellem- és lélekrajz, gondosan kidolgozott jelenetek és Koltai Lajos nemes szépséget sugárzó képei már önmagukban gondolkodó filmmé emelik a Császárok klubját. Ezt a manapság moziban oly ritkán tapasztalható vonást erősíti Kevin Kline összetett játéka a tanár szerepében. Nagyon erős és nagyon védtelen, ami az ereje, az a gyengesége is: egy olyan nemes emberi tartás, amely híján van azoknak a fegyvereknek, amelyeket a győzelemre játszók világa vele szembe szegez. Nincs megszokott boldog vég, de igazság tétetik.
Megjelent: 2003. április 24. Népszava, Népszava
|