>> ANIANUS KÖNYVTÁR - JEDLIK ÁNYOS GIMNÁZIUM (CSEPEL) <<
>> ANIANUS KÖNYVTÁR - JEDLIK ÁNYOS GIMNÁZIUM (CSEPEL) <<
Nyitva tartás: Hétfő 8:30-9:30, 12:15-13:15 =o= Kedd 9:30-14:15 =o= Szerda 9:30-10:30, 11:30-14:00 =o= Csütörtök 8:30-10:30, 13:15-14:15 =o= Péntek 9:00-12:15

Elérhetőségeink: //anianus.gportal.hu +36 1 276 1133/20. mellék    anianus@gportal.hu   Admin: szgá                                   A Jedlik Ányos Gimnázium (Budapest) hivatalos honlapja               

 

 
Állj meg, te ÓRA...
 
ITT LÉPHETSZ BE!
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
ANIANUS FŐMENÜ
 
DIÁKOK MENÜJE
 
DIÁK-TANÁR LINKSÁV
 
DÖGÉSZEK BOX
 
FILOSZOK BOX
 
MŰVÉSZEK BOX
 
TESTNEVELŐK BOX
 
EGY KATTINTÁSRA!

Könyvtárporta. A fővárosi oktatási intézmények könyvtári oldala

Kutató Tanárok Országos Szövetsége

Tehetségháló. Tehetségportál (Szerkeszti: Bondzsér Zita)Magyar Géniusz Portál

EDULINE - a HVG magyar oktatással, oktatáspolitikával, tanulással, továbbképzéssel foglalkozó szájtja.Educatio Press. Magyar Oktatási Hírügynökség

DUE Online - a Diákújságírók Egyesületének honlapja

Info Rádió - a hírportál! Diákkapu. Nagyon jó, értékes tartalmakkal rendelkező portál; sajnos, ahogy látom, 2010-ben abbahagyták...

OFŐ. Az Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesületének honlapja - nem csak ofőknek (:D)Fővárosi Oktatási Portál - nem csak tanároknak!  ;))

A Jedlik Ányos Gimnázium is tehetségpont. Ismertetés a Magyar Géniusz Portálról

*****************************

*****************************

 
SZAVAZÁS - VOKS HUMANA
1_Napi_olvasás_időtartama
Mennyi időt olvasol naponta? (nem tankönyvet vagy kötelezőt)

Semennyit. Nem szeretek olvasni.
Semennyit. A tanulás miatt nincs időm rá.
Semennyit. Az edzések miatt nincs időm rá.
Semennyit. A különórák miatt nincs időm rá.
Kb. napi 15 percet.
Kb. napi 30 percet.
Kb. napi 60 percet.
Kb. napi 90 percet.
Kb. napi 120 percet.
Napi 120 perc fölött.
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
> KÖNYVTÁROSBLOG

135 éve született Ady Endre

2012.11.22. 17:42, szgá (http://www.felsofokon.hu/blog/miscellanea)
Érmindszenten, 1877. november 22-én


135 éve született Ady Endre (1877.11.22.)

 

135 éve született Ady Endre (1877.11.22.)

Bámulatos üstököse, utánozhatatlan, követhetetlen jelensége ő a magyar költészetnek. Csak imádni vagy gyűlölni lehetett és lehet ma is: középút vele kapcsolatban nincs. Ez az ambivalencia volt jellemző kortársaira végig az ő gyötrelmes élete alatt, és ezt az ambivalenciát fedezem föl tanítványaim szemében ma is. Amikor a harmadik (ám fontossági sorrendben az első) kötetével, az Új versekkel berobbant az irodalmi köztudatba – két naptári évvel a Nyugat indulása előtt! – a konzervatív irodalom felhördült, akkor még nem tudván, hogy ez a felhördülés egyszersmind az ő halálhörgésük is. A Szabolcska-félék hisztérikus féltékenysége, fröcsögő gyűlölete, erkölcsi dörgedelmei nem tudták megingatni „Ady Bandi” trónját, és visszaállítani a Petőfi-epigonok falvédő-romantikájának és a századvég halkabb hangú, enerváltabb kismestereinek egyeduralmát: Ady egyszer s mindenkorra letaszította őket az irodalom magasságaiból, ahol addig voltak, vagy ahová képzelték magukat.

Költői fellépésének első pillanatától kezdve – egyre növekvő számban – akadtak értői, rajongói is, akik megértették, hogy az „új” nála valóban kulcsszó: egész életének, költészetének és publicisztikájának varázsszava. Vajon összeszámolta-e valaki, hogy hányszor fordul elő újságírói és költői hagyatékában az „új” jelző? Nem tudom, én sem számoltam, de rengetegszer. Újfajta látásmód, új emberkép, új magyarság-értelmezés, új szerelemfelfogás, új költői program, új (kihívó, kérlelhetetlen, megalkuvás nélküli) költői hang, új témák – és mindez egy sokhúrú lanton kizengetve, ám egységes, kőtömbszerű, hatalmas életművé kifaragva: ez Ady Endre.

Tizenegyszer járt Párizsban, de egyszer sem tudott, mert képtelen volt kint maradni, ott élni, ahol az élet, a művészet szabadabb levegőjét szívhatta volna. Pedig mennyire szerette a „világ fővárosát”: a művészek és a szerelmesek városát.

„A Szajna partján él a Másik,
Az is én vagyok, én vagyok,
Két életet él két alakban
Egy halott.
 
A Duna partján
Démonok űznek csúfot velem,
A Szajna partján álmokba von be
Százféle, szűz szerelem.
 
Rákacag Páris
S a boldog Másik visszakacag,
Itt röhejes mámorba kerget
Vijjogó, éji csapat.”
(…)
 
Mindig hazajött, mert – mint írta – „visszakövetel a sorsom”, bár tudta, hogy itthon az italba, a mulatozásba kell menekülnie, hogy itthon további, végeláthatatlan vagdalkozás vár rá: hogy itthon boldogtalan lesz. Ám A Gare de l’Esten várakozva soha nem volt kérdés számára, hogy – Párizs zsibongásával a fülében – felszálljon-e a vonatra, és a „vas-szörnyeteggel” hazatérjen-e végre – mint „halott”.

(…)
„Dalolj, dalolj. Idegen fiad
Daltalan tájra megy, szegény:
Koldus zsivaját a magyar Ég,
Óh, küldi már felém.
 
Fagyos lehellet és hullaszag
Száll ott minden virág felett.
Elátkozott hely. Nekem: hazám.
A naptalan Kelet.
 
Mégis megyek. Visszakövetel
A sorsom. S aztán meghalok,
Megölnek a daltalan szivek
S a vad pézsma-szagok.”
(…)
 
A „naptalan Kelet" – telitalálat. Hány ilyen szava, paradox kifejezése, jellegzetes „szavajárása” van még Adynak! Egyszersmind milyen fájdalom van ebben a két szóban egy olyan valaki számára, aki „a Gangesz partjairól” érkezettnek vallja magát. Mert nemcsak a „föld” szinonimáit jelentő köznevek (mező, humusz, róna, Ugar), hanem az égtájak is szimbólumok nála, méghozzá összetett szimbólumok. A „keleti” eredet és származás vállalása a „Hortobágy poétája” részéről: Keletnek csak az egyik aspektusa. De a hajnali szürkületben a pályaudvaron várakozó ember nem kevesebbet: egy Párizst hagy ott a „naptalan Keletért”. Ez Kelet másik aspektusa.

Ismétléseiről, melyek nemcsak egy-egy szó, hanem egész sorok, sőt strófák megismétlését is jelenti időnként, nagyon sokan és sokféleképpen nyilatkoztak: általában lekicsinylően, elmarasztalóan. Pedig, mondhatni, ez a jellegzetesség Adynak szinte a „védjegye”: stilisztikájának, sőt poétikájának egyik fontos eleme. A zseniális Karinthy rögtön fölismerte ezt, hiszen Ady-paródiái azért olyan kacagtatóak és remekbeszabottak, mert a költő ismétléseire „játszanak rá”: „Hát maga megbolondult? // Hát maga megbolondult? // Hogy mindent kétszer mond, kétszer mond?”

Ugyanez az egyediség mondható el Ady verseinek külső jegyeiről: versritmusairól, rímeiről, versformáiról. De e tekintetben csak kis részben igaz, hogy ismétel. Nagyrészt éppen ellenkezőleg jár el: rendkívül sok versformát alkalmaz és számtalan variációban – a rímelést és a ritmust illetően is. Nagy szenzáció volt az Ady-kutatásban, mikor Szilágyi Péter – még 1990-ben – csaknem 300 oldalas monográfiát írt Ady versformáiról (Szilágyi Péter: Ady Endre verselése, Akadémiai, Budapest, 1990, 281 oldal), mert ilyen átfogóan ezt a témát előtte nem nagyon dolgozta fel senki. Szinte lehetetlennek tűnő vállalkozás volt, hiszen Ady teljesen öntörvényű a verstani és prozódiai hagyomány követését vagy elvetését, azaz használatát illetően (is). Bevallom, akkor azt hittem, hogy a könyvterjesztők nyakán marad az egész készlet, de nagyot tévedtem. Az irodalmárokat igenis érdekelte, mert egyszer már szerettek volna tisztán látni Ady versformáinak dolgában. Jómagam nem lettem képzettebb: a mű egyharmadánál becsuktam a könyvet. Adyval kapcsolatban nem viseltem el ezt a „töményen” tudományos diskurzust, mert nekem Ady mindig is olyan volt, mint a lélegzetvétel, nem nagyon akartam vele kapcsolatban a dolgok végére járni – esztétikailag semmiképpen. Viszont az említett monográfia most is fönt van a Bookline-on,
http://bookline.hu/product/home.action?id=2101431354&type=10&_v=Szilagyi...
– és az érdeklődők nagy bánatára csak előjegyeztetni lehet egy-egy antikvár példányt. Tudtommal nem adták ki másodszor. Ezt a szakmailag kiváló munkát (bár a hiúságát biztosan legyezte volna) maga Ady valószínűleg nem értékelte volna kellően, talán egyáltalán nem. Mert még az egykori iskolájába küldött verses üzenetében azt sugallja a zilahi Alma Maternek: „Ha élet zengi be az iskolát, // Az élet is derűs iskola lesz, // S szent frigyüket így folytatják tovább.” – alludálva ebben az ókori szentenciára: Non scholae, sed vitae discimus – nem az iskolának, hanem az életnek tanulunk.

A verstani és minden egyéb érdekesség ellenére is számomra maga Ady a mérvadó, amikor kései nagy ars poeticájában – a Hunn, új legendában – verseinek formai jellegzetességit, sőt magukat a verseket, másodlagosnak ítéli létrehozójukhoz, azaz önmagához: személyiségéhez és életéhez-sorsához képest. Hatalmas egóját ismerve ez természetes is, sőt: csak ez a természetes. A költészet, a versek nála csak az élet után jöhetnek. Ady „életes” költő, a l’art pour l’art: nem az ő világa. A Szardanapalra (vagy más keleti kényúrra) utaló párhuzam szerint: az ő halálával – szimbolikusan bár – pusztulniuk kell a műveknek is.

(…) „A tolakodó Gráciát ellöktem,
Én nem bűvésznek, de mindennek jöttem,
A Minden kellett s megillet a Semmisem.
 
Én voltam Úr, a Vers csak cifra szolga,
Hulltommal hullni: ez a szolga dolga,
Ha a Nagyúr sírja szolgákat követel.”

Az indulatos Nagyúr szigorú parancsánál halkabb, de legalább oly fontos kinyilatkoztatás szól hozzánk a nagybeteg Ady egyik utolsó verséből. Egyfajta költői pecsét ez, „sphragis”, mely lezárja az életművet. Prófécia a halhatatlanságról. A géniusz utolsó szárnycsapása… Csinszka aggodalmas arccal figyeli urát a belvárosi szoba homályában. Sóhajt. És a lélek kiszabadul a testből.
 
„Ifjú szivekben élek s mindig tovább
Hiába törnek életemre
Vén huncutok és gonosz ostobák,
Mert életem millió gyökerű

Szent lázadások, vágyak s ifju hitek
Örökös urának maradni:
Nem adatik meg ez mindenkinek,
Csak aki véres, igaz életű.
 
Igen, én élni s hóditani fogok
Egy fájdalmas, nagy élet jussán,
Nem ér föl már szitkozódás, piszok:
Lyányok s ifjak szívei védenek.

Örök virágzás sorsa már az enyém,
Hiába törnek életemre,
Szent, mint szent sír s mint koporsó, kemény,
De virágzás, de Élet és örök.”
 
2012. november 22-én, Ady születésnapján
(szgá)

 

Cikkem másodközlésének forrása:

http://www.felsofokon.hu/sites/default/files/imagecache/content_middle/users/konyvtarjedlikbp21/images/135-eve-szuletett-ady-endre-18771122-32581.jpg

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 
és dőlj össze, NAPTÁR!
2023. Augusztus
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
MI VOLT EZEN A NAPON?

 
BLOG+ (BETEKINTŐ)
Friss bejegyzések
2014.10.06. 11:13
2013.10.01. 02:44
2013.10.01. 01:43
2013.04.30. 17:25
2013.04.10. 23:41
Friss hozzászólások
 
MAIL DIRECT!
 
FÓRUMOK
 
SZÖRCS(ÖGÉS)
   
 
Google


WWW Anianus Kt.
 
     

 

 
JOPLIN S RAGTIME
 
M E S E S A R O K
 
ANIANUS-CHAT
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
SZÁMLÁLGATOM...
Indulás: 2005-10-14
 
>> Ha Téged is érint, kattints, olvass, ne maradj le az aktuális infókról! <<

Közösségi Szolgálat Portál   Közösségi Szolgálat PortálA nemzeti köznevelési törvény szerint az érettségi vizsga megkezdésének feltétele ötven óra közösségi szolgálat teljesítése, amelyet első alkalommal a 2016. január 1-je után érettségi vizsgára jelentkező tanulóknak kell igazolniuk. Ez a 2012/2013. tanévben – tehát az idén – 9. évfolyamos középiskolai tanulókat már érinti. A tanulók számára a középiskolák a 9–11. évfolyamon lehetőség szerint három tanévre, arányosan elosztva szervezik meg a közösségi szolgálat teljesítésére alkalmas tevékenységeket. Bővebben

 

 

Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban