Különleges Költészet Napja lesz holnap (azaz pár óra múlva) a Jedlikben. A fél kerület eljön, az összes nyolcadikos és maturandus a nagy tornateremben fog nyüzsögni. Hogy miért is? Mert vendégünk lesz HOBO, a nemrég búcsúkoncerttel megszűnt HBB vezetője, frontembere, aki elhozza nekünk József Attila-műsorát, és akit saját bevallásuk szerint (bármilyen hihetetlen) egyáltalán nem, alig-alig vagy rosszul ismernek a jedlikesek. Az efölötti megdöbbenés hívta életre ezt a rövid posztot.
Szóbeli hírként már tudtam róla, de e-mailben pontosabban is értesültem a következőkről:
„Amint már bizonyára értesültetek róla, József Attila születésnapján, a Költészet Napján HOBO látogat el hozzánk József Attila-előadásával, méghozzá közös kerületi rendezvény keretében. Ez azt jelenti, hogy a nagy tornateremben 350 kerületi általános és középiskolás diák fog részt venni az eseményen a saját kb. 150 tanulónk mellett. Az előadást tőlünk és a kerületből is a 8. és a 12. osztályosok hallgatják meg, mivel ezeken az évfolyamokon tananyag József Attila.
Az előadás kb. 70 perces, 11 órakor kezdődik. Tehát a 8. A, a 12. A, B, C és D osztályokkal a megkezdett 4. óra alatt, 10:45-kor le kell vonulni a tornaterembe, ahol az osztályok az előadás végéig ott maradnak. Kérjük, hogy ebben az időpontban ténylegesen induljatok le, hogy 11-kor megkezdődhessen a program! Mivel az 5. órát is érinti a rendezvény, az említett osztályokban tanító kollégáknak ez az órájuk hivatalosan elmarad, ha van kedvük, ők szintén részt vehetnek az előadáson. (Már hogyne volna! Admin) Feltételezzük, hogy a következő óra már zavartalanul megtartható lesz, de ha mégsem érne véget addigra az előadás, akkor az 6. órát kis késéssel fogjuk megkezdeni.”
Eddig az értesítés: ezúton is köszönjük az Igazgatóságnak. Viszont kollégáimtól úgy értesültem, hogy diákokkal beszélgetve a programról, sok jedlikesnek fogalma sincs, ki az a Hobo. Ez már csak azért is meglepő, mert Hobo a mai napig aktív zenész, és a hazai blues, blues-rock markáns, meghatározó egyénisége. a Hobo Blues Band frontembere. Pályájáról, zenei teljesítményéről évekkel ezelőtt monográfia is megjelent, mondhatni: ő a hazai minőségi könnyűzene egyik utolsó, igazi „bölénye”.
Hogy ne kelljen a szegény jedlikesnek nélkülöznie az infókat, libráriusként örömteli kötelességemnek érzem, hogy legalább jelezzem, amit erről a kiváló zenészről tudni kell, vagy legalább tudni illik – néhány szó és a fontosabb linkek segítségével. Posztom végén beágyazom a (számomra) egyik legkedvesebb számát/számukat a You Tube-ról. Szóval:
Hobo (polgári nevén: Földes László) 1945. február 13-án, Újpesten született. Diákkorában aktívan kosárlabdázott. A vegyipari szakközépiskolai tanulmányok és a vegyipari technikumi érettségi után vegyésztechnikusként dolgozott az Egyesült Izzóban. Később az ELTE Bölcsészkarán szerzett diplomát magyar- történelem szakon.
Dalszövegei, zenéi, filmszerepei, az együttesek, melyeknek „csak” tagja vagy alapítója és vezetője volt; a rengeteg munka és ötlet; a folyamatos (szabad!) élet és zenélés egy kanyargós, de páratlanul gazdag életpályát eredményeztek.
1978 áprilisában egy Lajos utcai kocsmában alakult meg a Hobo Blues Band Ez Hobo elképzelése szerint egy hobbizenekar, amelynek akkori tagjai a következők voltak: Szakács László (dob), Gecse János (basszusgitár), Kőrös József (gitár), Földes László (ének). Nyáron sorra került az első Hobo Blues Band koncert a Lőrinci Ifjúsági Parkban, majd novemberben csatlakozott az együtteshez Póka Egon, akinek inspirációja alapján lépett az együttes a profi vonalba. Tagcsere folyamán csatlakozott: Döme Dezső (dob), Szénich János (gitár), Kőrös József (gitár). Egy évvel a megalakulás után,1979-ben csatlakozott az addigi állandó vendég, Deák Bill Gyula is. Az utánozhatatlan banda 2012-ben adta búcsúkoncertjét, ami után már csak hanghordozókon lesznek elérhetők a számaik…
Művészi teljesítményét és életművét számtalan díjjal ismerték el, igaz, hogy csak a rendszerváltás után (meghagyom a Wiki linkjeit, hogy kattinthassatok)
Ennél sokkal többet megtudhattok erről a kiváló muzsikusról, pl. a saját hivatalos honlapját böngészve (az eseménynaptárban szerepel is a holnapi fellépése nálunk) , de leginkább mégis a zenéit és műsorait hallgatva ismerhetitek meg őt, például holnap is.
>> Ha Téged is érint, kattints, olvass, ne maradj le az aktuális infókról! <<
A nemzeti köznevelési törvény szerint az érettségi vizsga megkezdésének feltétele ötven óra közösségi szolgálat teljesítése, amelyet első alkalommal a 2016. január 1-je után érettségi vizsgára jelentkező tanulóknak kell igazolniuk. Ez a 2012/2013. tanévben – tehát az idén – 9. évfolyamos középiskolai tanulókat már érinti. A tanulók számára a középiskolák a 9–11. évfolyamon lehetőség szerint három tanévre, arányosan elosztva szervezik meg a közösségi szolgálat teljesítésére alkalmas tevékenységeket. Bővebben